List of Canadian Bishops

List of Canadian Bishops

Vladyka Arseny1891 - 1898 Bishop NICHOLAS (Ziorov), †20 December 1915 [St Petersburg, Russia] Bishop of the Aleutians and North America

1898 - 1907 Archbishop St TIKHON (Belavin) of New York, †25 March 1925 [St Petersburg, Later Patriarch of Moscow, martyr, confessor Russia]

1907 - 1914 Metropolitan PLATON (Rozhdestvensky) of New York, † 20 April 1934

1922 - 1934 [New York, NY, USA]

1915 - 1917 Archbishop EVDOKIM (Meshersky) of New York, †22 October 1935 [Russia]

1916 Canada named a territorial Auxiliary See of the Diocese of the Aleutians and North America

1916 - 1919 >Metropolitan ALEXANDER (Nemolovsky) †11 April 1960 [Belgium]

1919 - 1922 First Auxiliary, then Ruling, was first resident bishop in Canada

1924 - 1925 >Bishop APOLLINARY (Koshevoy) of Winnipeg, †19 June 1933 [New York, NY, USA]

1926 - 1937 Archbishop ARSENY (Chahovtsov) of Winnipeg, †4 October 1945 [South Canaan, Pa, USA] First Auxiliary, then "as ruling"

1927 - 1933 >Bishop EMMANUEL (Abo-Hatab) of Montréal, †29 May 1933 [Brooklyn, NY, USA]

1934 - 1940 Metropolitan THEOPHILUS (Pashkovsky) of New york, †27 June 1950 [South 1947 - 1950 Canaan, PA, USA]

1936 - 1937 >Archbishop JERONIM [Jerome] (Chernov)of Eastern Canada, 14 May 1957 [Detroit, MI, USA]

1938 - 1946 Archbishop JOASAPH (Skorodumov)of Calgary and Canada, †26 November 1955 [Buenos Aires, Argentina] First Auxiliary, then Ruling Bishop

1940 Canada named a Territorial Diocese of the R.O.G.C.N.A.

1947 Bishop ANTHONY (Tereschenko) of Montréal and Eastern Canada, †27 September1947 [Montréal, QC] Administrator of the Diocese of Western Canada

1951 - 1952 Metropolitan LEONTY (Turkevich) of New York, †14 May 1965 [South Canaan, 1958 - 1960 PA, USA] Locum Tenens

1952 - 1958 Archbishop NIKON (de Grève) of Toronto and Canada, †11 June 1983 [South Canaan, PA, USA]

1954 Canada named an Archdiocese

1961 - 1962 Bishop ANATOLY (Apostlov) of Montréal and Canada, †26 June 1976 [Greece]

1961 - 1962 Metropolitan IRINEY (Bekish) of New York, †18 March, 1981 [South Canaan, PA, USA] Locum Tenens

1963 - 1981 Archbishop SYLVESTER (Haruns) of Montréal and Canada

1970 AUTOCEPHALY granted to R.O.G.C.N.A. (Metropolia) by the Russian Orthodox Church, with the name Orthodox Church in America, with Canada as an integral Archdiocese

1968 - 1978 >Bishop JOASAPH (Antoniuk) of Edmonton, †18 October 1978 [Stratford, CT, USA] Auxiliary

1974 - 1984 >Metropolitan VLADIMIR (Nagosky), retired of Tokyo, †2 August 1997 [South Canaan, PA, USA] Rector of Holy Trinity Winnipeg

1981 - 1990 Metropolitan THEODOSIUS (Lazor) of Washington Locum Tenens

1987 - 1990 >Bishop SERAPHIM (Storheim) of Edmonton Auxiliary, Administrator, 1990 - Bishop of Ottawa and Canada Ruling Bishop

2009 - >Bishop IRÉNÉE (Rochon) of Quebec City Auxiliary, 2010 – Administrator of the Archdiocese of Canada, 2014 - Bishop of Ottawa and the Archdiocese of Canada

There were many administrators: Archbishop Benjamin (Basalyga) as Archimandrite 1919-1923; and afterward, Father Alexander Vyacheslavov, bishop John (Shahovskoy), Archbishop Kiprian (Borisevich), Archbishop Vitaly (Maximenko), Arhcpriest Symeon Ivanoff, and others. [Note: > means Auxiliary]

Other bishops also served in Canada in various capacities, both within and without the Orthodox Church in America and its ancestor.

Metropolitan Makary 2007 [Ukraine] (MP)

† Metropolitan VLADIMIR,2 August 1997 [South Canaan, Pa, USA (Formerly Metropolitan of Japah, and Archbishop of San Francisco, served in Winnipeg in retirement.)

† Archbishop PANTELEIMON, 2 October 1968 [Edmonton, AB] (ROC)

† Archbishop AMPHILOKY (Vakulsky), 1933 [South Canaan, Pa, USA]
(Served Alberta parishes including St Barbara, approx. 1910-1915)

† Archbishop ANTONIN (Pokrovsky), 19 April 1939 [San Francisco, Ca USA] (Founder of Holy Resurrection Church, Vancouver, BC)

† Archbishop ADAM (Philipovsky), 29 April 1956 (ROC), [Philadelphia, Pa, USA] (Administrator 1919-1922 in Winnipeg)

† Archbishop BENJAMIN (Basalyga), 15 November 1963 [Pittsburgh, Pa, USA], as Archimandrite, Administrator 1919-23; rector Holy Trinity Winnipeg.

† Archbishop JOHN (Shahovskoy), 30 May 1989 [Santa Barbara, Ca, USA], Administrator of the diocese

† Archbishop KIPRIAN (Borisevich), 14 Deember 1980 [South Canaan, Pa, USA], Administrator of the diocese

† Archbishop VITALY (Maximenko), 21 March 1960 [Jordanville, NY, USA], Administrator of the diocese

† Archbishop VALERIAN (Trifa), Rom.Ep., 27 January 1987 [Lisbon, Portugal]

† Metropolitan ILARION (Ohienko), UOC, 29 March 1972 [WINNIPEG, MB]

† Metropolitan MICHAEL (Khoroshy), UOC, 18 May 1977 [Toronto, ON]

† Metroplitan ANDREW , UOC, 3 February 1985 [Winnipeg, MB]

† Archbishop BORIS , UOC, 24 March 1984 [Winnipeg, MB]

† Arcbishop Nicolai , UOC, [Toronto, ON]

† Archbishop Polycarp, UOC, [ ]

† Bishop Bogdan , UOC/USA, [New York, NY]

† Bishop Andrey, UOC/USA, [New York, NY]

† Bishop ATHENAGORAS of Toronto, GOC

† Bishop TIMOTHY of Toronto, GOC

† Bishop THEODOSIOS of Toronto, GOC